Порушення менструального циклу
Ви пам’ятаєте, коли у вас почалися останні місячні та як довго вони тривали? Якщо ні, можливо, настав час звернути на це увагу.
Близько 14–25% жінок мають нерегулярні менструальні цикли, що означає, що їх цикли коротші або довші, ніж зазвичай, важчі або легші, ніж зазвичай, або супроводжуються іншими проблемами зі здоров’ям, наприклад, спазмами в животі1
Менструальний цикл – визначення, особливості та тривалість
Перед тим, як боротися з порушеннями менструального циклу, потрібно зрозуміти, що таке нормальний цикл. Менструальний цикл – це щомісячні зміни в організмі жінки, створені задля підготовки до можливої вагітності. Щомісяця один із яєчників випускає яйцеклітину, цей процес називається овуляцією. Водночас гормональні зміни у вашому організмі готують матку до вагітності. Якщо відбувається овуляція, а яйцеклітина не запліднюється, слизова оболонка матки відторгається, і настають місячні. Це менструальний цикл2.
Менструальний цикл триває від першого дня однієї менструації до першого дня наступної, і кожна жінка має власну тривалість. Менструальні виділення можуть відбуватися кожні 24–38 днів та тривати від двох до восьми днів. У підлітковому віці протягом перших кількох років від початку менструацій частіше бувають довгі цикли. Однак з віком менструальні цикли, здебільшого, коротшають і стають більш регулярними2.
Менструальний цикл вважається регулярним, коли його тривалість приблизно однакова щомісяця з невеликими відхиленнями (до 7–9 днів від найменшої до найбільшої зміни циклу). Звичайна тривалість менструального циклу у різних жінок може відрізнятись. У широкому значенні «нормальним» є те, що є нормальним для вас2.
Майте на увазі, що використання певних гормональних препаратів може змінити ваш звичний менструальний цикл.
Як виявити порушення менструального циклу?
До найчастіших порушень менструального циклу можна віднести1:
- Аменорея чи відсутність менструацій. Запідозрити аменорею можна, коли до 16 років менструація так і не з’явилася або коли менструація відсутня як мінімум 3 місяці, і при цьому немає вагітності.
- Олігоменорея чи рідкісні менструації. Це стан, коли місячні відбуваються з інтервалом понад 38 днів.
- Менорагія або рясні менструації: також називається надмірною кровотечею.
- Тривалі менструальні кровотечі. Це кровотечі, коли тривалість менструації перевищує 8 днів протягом 3 місяців.
- Дисменорея: болючі менструації, які можуть супроводжуватись сильними менструальними спазмами.
До додаткових порушень менструального циклу відносяться1:
- Поліменорея: часті менструації з інтервалом менш ніж 24 днів.
- Нерегулярні менструальні цикли з коливаннями від циклу до циклу більш як 9-10 днів.
- Вкорочені менструальні кровотечі тривалістю менше 2 днів.
- Міжменструальна кровотеча: Епізоди кровотечі між менструаціями, також відомі як кров’янисті виділення.
Які причини порушень менструального циклу?
Порушення менструального циклу можуть бути спричинені різними факторами, до яких належать2:
- Вагітність або годування груддю. Затримка менструації може бути ранньою ознакою вагітності. Грудне вигодовування зазвичай затримує повернення менструації після вагітності.
- Розлади харчової поведінки, різка втрата ваги чи надмірне фізичне навантаження. Розлади харчової поведінки, такі як нервова анорексія, сильна втрата ваги та підвищена фізична активність можуть порушити менструацію.
- Синдром полікістозних яєчників. У жінок із цим поширеним захворюванням ендокринної системи можуть бути нерегулярні менструації та збільшені яєчники. Вони містять невеликі скупчення рідини, які називаються фолікулами, розташовані в кожному яєчнику, які видно під час ультразвукового дослідження.
- Передчасна недостатність яєчників. Це втрата нормальної функції яєчників віком до 40 років. У жінок з передчасною недостатністю яєчників, також відомої як синдром виснаження яєчників, можуть бути нерегулярні менструації або менструації, що рідко виникають, протягом багатьох років.
- Запальні захворювання органів малого тазу. Інфекція репродуктивних органів може спричинити нерегулярні менструальні кровотечі.
- Міома матки. Це доброякісне новоутворення матки, яке може викликати рясні та тривалі менструації.
Що можна зробити, щоб запобігти порушенням менструального циклу?
Деяким жінкам відрегулювати менструальний цикл може допомогти гормональна терапія. Лікування нерегулярних менструацій індивідуальне для кожної жінки. Тому з появою ознак порушення менструального циклу зверніться до гінеколога, який призначить необхідну терапію2.
Крім того, проконсультуйтеся зі своїм гінекологом, якщо2:
- Менструальний цикл раптово припинився більш ніж на 90 днів, і ви не вагітні.
- Ваші місячні стали нерегулярними, хоч раніше вони були регулярними.
- Менструація триває понад 8 днів.
- У вас сильніша кровотеча, ніж зазвичай, або за 1-2 години у вас повністю просочується більше однієї прокладки або тампона.
- Між вашими менструаціями менше 24 днів або більше 38 днів.
- Ви маєте міжменструальні кровотечі.
- У вас з’являється сильний біль під час менструації.
- У вас раптово піднімається температура, і ви почуваєтеся погано після використання тампонів.
Проконсультуйтеся зі своїм гінекологом, якщо у вас є запитання чи побоювання щодо вашого менструального циклу.
KZN2268636
Посилання
- What are menstrual irregularities? (Останній доступ 15.06.2022).
- Menstrual cycle: What’s normal, what’s not. (Останній доступ 15.06.2022).