Рясні менструації
Рясні менструації мають медичну назву – менорагія. Це не завжди привід для тривоги і занепокоєння, проте вони можуть впливати на ваш фізичний і емоційний стан і заважати в повсякденному житті1. Близько 30% жінок із рясними менструальними кровотечами мають дефіцит заліза, а 60% – залізодефіцитну анемію2. Отже, сильна або тривала кровотеча може впливати на якість життя3. Поговоріть зі своїм гінекологом, якщо у вас рясні менструальні кровотечі. Існує безліч ефективних способів лікування менорагії4.
Що є нормою, а що ні?
Менструальні виділення можуть відбуватися кожні 24–38 днів та тривати до 8 днів.
Головне правило у тому, що менструальний цикл може бути регулярним, тобто мати приблизно однакову тривалість щомісяця. Здебільшого, об’єм крові незначний і коливається від 20 до 80 мл на добу (від 2 до 3 столових ложок)3,5.
Місячні іноді можуть бути рясні, наприклад, коли вони почалися вперше або після вагітності1. З віком менструальні цикли коротшають і стають регулярнішими. Але приблизно після 45 років, коли ви наближаєтеся до менопаузи, ваш цикл може знову стати нерегулярним6.
Як зрозуміти, що кровотеча сильна? Якщо вам потрібно змінити тампон або прокладку менш ніж через 2 години, або у вас відходять згустки розміром близько 2 см в діаметрі і більше, це сильна кровотеча. І вам дійсно слід звернутися до гінеколога3.
Ознаки
Ознаки рясної менструальної кровотечі включають1,3,7:
- Біль у животі
- Менструальні виділення зі згустками крові близько 2 см у діаметрі та більше, або більше звичайного. Кров може бути червоною, рожевою, коричневою або навіть кольору іржі.
- Менструальний цикл триває понад 8 днів. За годину у вас наповнюються один або кілька тампонів або прокладок протягом понад дві годин поспіль, або вам потрібно міняти прокладки або тампони вночі. Зверніть увагу, якщо ви втрачаєте більше за 80 мл крові під час менструації замість звичайної кількості від 35 до 40 мл.
- Кров’янисті виділення чи кровотечі між менструаціями.
- Сильні менструальні кровотечі після вагітності.
- Сильні менструальні кровотечі після менопаузи.
- Симптоми анемії. Втома, нестача енергії або задишка, а також неможливість займатися звичними справами через менструальні кровотечі.
Симптоми менорагії можуть здатися схожими на інші стани чи проблеми зі здоров’ям. Для встановлення діагнозу завжди консультуйтеся зі своїм лікарем8.
Причини
Іноді рясні місячні можуть бути викликані такими факторами1,4:
- Ендометріоз
- Синдром полікістозу яєчників
- Міоми
- Запальні захворювання органів малого тазу
- Дисфункція яєчників
- Поліпи
- Аденоміоз
- Рак матки або рак шийки матки
- Деякі ліки та методи лікування
- Стрес і депресія
- Гормональний дисбаланс
- Внутрішньоматкова спіраль
- Ускладнення вагітності
- Спадкові порушення згортання крові
Діагностика
Щоб дізнатися, чи є у вас менорагія, гінеколог може поставити вам такі запитання про ваші менструальні цикли 3:
- У скільки років у вас почалися перші місячні?
- Яка тривалість вашого менструального циклу?
- Скільки днів зазвичай тривають місячні?
- Скільки днів на вашу думку у вас рясні виділення?
- Як місячні впливають на якість вашого життя?
Можливо, ви захочете відстежувати свої місячні, а саме: записувати дати і те, наскільки рясні, на вашу думку, ваші виділення (можливо, шляхом підрахунку кількості прокладок чи тампонів, які ви використовуєте). Зробіть це перед візитом до гінеколога, щоб надати йому якнайбільше інформації3.
Лікар може порекомендувати вам одне або кілька з наступних досліджень, щоб з’ясувати, чи є у вас проблеми зі здоров’ям через кровотечі3:
- Аналіз крові. Перевіряється наявність анемії, проблем із щитоподібною залозою або згортанням крові.
- Мазок із шийки матки. Беруться клітини шийки матки та досліджуються на наявність інфекції, запалення чи змін у ваших клітинах.
- Біопсія ендометрію. Зразки тканини беруться із внутрішньої оболонки вашої матки (ендометрія), щоб визначити, чи є у вас аномальні клітини.
- Ультразвукове дослідження (УЗД). Безболісне дослідження з використанням звукових хвиль та комп’ютера показує ваші кровоносні судини, тканини та органи.
Використовуючи результати цих обстежень, гінеколог може порекомендувати додаткові дослідженнязокрема такі, як3:
- Гістероскопія. Процедура огляду внутрішньої частини матки за допомогою крихітного інструменту, щоб визначити, чи немає у вас міоми, поліпів або інших проблем, що викликають кровотечу.
- Соногістерограма. Це ультразвукове сканування виконується після введення рідини за допомогою трубки в матку через піхву та шийку матки. Цей метод дозволяє лікарю шукати проблеми у слизовій оболонці матки.
Лікування
Рекомендоване лікування залежатиме від причини кровотечі та її серйозності. Лікар також врахує ваш вік, загальний стан здоров’я та анамнез, вашу реакцію на певні ліки, процедури чи методи лікування а також ваші побажання та потреби. Наприклад, деякі жінки хочуть зменшити кількість кровотеч, а деякі хочуть переконатися, що вони все ще можуть мати дітей у майбутньому. Інші більше хочуть полегшити біль, ніж зменшити кількість кровотечі. Деякі процедури є постійними, інші – разовими. Вам краще обговорити свої варіанти з вашим гінекологом, щоб визначитися, що краще для вас3.
Медикаментозна терапія менорагії може включати9:
- Нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП), що допомагають зменшити менструальну втрату крові.
- Транексамова кислота допомагає зменшити менструальну крововтрату, але її слід приймати лише під час кровотечі.
- Гормональна терапія допомагає збалансувати гормони у вашому організмі для скорочення менструальних виділень та зменшення їх рясності.
- Залізовмісні добавки можна приймати для компенсації рівня заліза, яке втрачається через велику кровотечу.
У разі неефективності медикаментозної терапії вам може знадобитися хірургічне лікування менорагії. Варіанти лікування можуть включати3:
- Дилатація та кюретаж. Верхній шар слизової оболонки матки видаляється для зменшення менструальної кровотечі. Цей метод іноді потрібно повторити через якийсь час.
- Оперативна гістероскопія Хірургічний підхід, у якому використовується спеціальний інструмент огляду внутрішньої частини матки. Це допомагає видалити поліпи та міоми, виправити аномалії матки та видалити слизову оболонку матки, щоб впоратися з рясним менструальним виділенням.
- Абляція чи резекція ендометрію. Це два різні хірургічні методи, при яких видаляється вся або частина слизової оболонки матки для зупинки менструальної кровотечі. У деяких пацієнток менструація припиняється повністю, в інших вона може продовжуватися, але менструальні виділення будуть легшими, ніж раніше.
- Гістеректомія. Серйозне хірургічне втручання у вигляді видалення всієї матки, що потребує госпіталізації. Після цієї процедури жінка більше не може завагітніти, і в неї повністю припиняються місячні
Сильна кровотеча є однією з найпоширеніших скарг, про які жінки повідомляють своїх лікарів. Але багато жінок не знають, що їм можуть допомогти, а деякі не отримують допомоги, тому що соромляться поговорити з лікарем про свою проблему. Щира розмова з лікарем дуже важлива для встановлення правильного діагнозу та призначення правильного лікування. Пам’ятайте, що якщо рясні менструації впливають на ваше повсякденне життя, це можна виправити за допомогою лікування3.
KZN2268637
Посилання
- Overview. Heavy periods. NHS https://www.nhs.uk/conditions/heavy-periods/ (Останній доступ 16.06.2022).
- Mansour D, et al. A Review of Clinical Guidelines on the Management of Iron Deficiency and Iron-Deficiency Anemia in Women with Heavy Menstrual Bleeding. Adv Ther. 2021;38(1):201-225.
- Heavy Menstrual Bleeding (CDC) (Последний доступ 16.06.2022)
- Menorrhagia (heavy menstrual bleeding)_ Symptoms & causes https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/menorrhagia/symptoms-causes/syc-20352829 (Останній доступ 16.06.2022).
- Reed BG, et al. The Normal Menstrual Cycle and the Control of Ovulation. Endotext [Internet]. South Dartmouth (MA): MDText.com, Inc.; 2000.
- Women’s health https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/womens-health/in-depth/menstrual-cycle/art-20047186 (Останній доступ 16.06.2022).
- Heavy Menstrual Bleeding (Menorrhagia) https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/17734-menorrhagia-heavy-menstrual-bleeding (Останній доступ 16.06.2022).
- Menorrhagia https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/menorrhagia (Останній доступ 16.06.2022).
- Menorrhagia (heavy menstrual bleeding)_Diagnosis_and_treatment https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/menorrhagia/diagnosis-treatment/drc-20352834 (Останній доступ 16.06.2022).